• Anasayfa
  • https://www.facebook.com/Bilgedede-113422653869482/

bilgedede

www.bilgedede.org

Takvim
MASAL TADINDA-4

Eskiler,biraz eskiler,çocukluk dönemlerimiz.Teknoljiden uzak ama huzurlu,mutlu günler..Ne vardı evlerimizde teknoloji olarak,nasıldı evlerimiz...
En teknolojik alet tek kanallı siyah-beyaz televizyondu.Sabah 8:00 de istiklal marşıyla açılır,gece 24:00 da gene istiklal marşı ile kapanırdı.Sonraları yirmidört saat kesintisiz yayına başlamıştı.
Ne izlerdik televizyonlarda peki ? Haftaiçi sabah proğramı vardı.Gün Başlıyor du galiba ismi.İçinde Kamber Ağa diye bir kısa parodi çıkardı.Öğleden sonra eğitim önlisans proğramları olurdu.İkindi üzeri normal yayınlar başlardı yanlış hatırlamıyorsam.Pazartesi günleri He-man izlerdik.Akşam üzeri çizgi filmler olurdu.
Saat 20:00 da herkesi ekran başına kitleyen anahaber bülteni başlardı.Büyükler pür dikkat dinlerdi haberleri.Rahmetli dedem "oğlum habarlar başladı yada başlicak aç bi" derdi.Ekranda koca saat 5-10 saniye gözükür.Tam 20:00 da jenerik dönerdi.Dedem köstekli saatini çıkarır,saatini tam ekrana göre ayarlar,kurma zamanı gelmiş ise kurar cebine koyardı.
Arkasında tren resmi olan koca cep saati,kurmalı,zincirle yeleğe bağlı,saat kendisi yelek cebinde dururdu.
Saat kontrolü bitince pür dikkat,önce özetler,sonra haberler izlenirdi.En sonrada hava durumu tabi.Yarın yağış varmı bir bakılırdı.
Her gün yayınlanan yakarı isimli 2-3 dakikalık kısa bir çizgi film,ardından Adile Naşit'in masal anlattığı uykudan önce proğramı.Zevkle izlenirdi.
Karaşimşek dizisi her çocuğun hayallerini süsleyen bir başyapıt idi adeta.İzlemeye asla doyamazdık.
Şirinler,Tom ve Jary,Haidi,Clamentein,Voltron,Varyemez Amca,Donalt Duck ,plutto,Miki fare belli başlı çizgi filmlerimiz di.
Cuma akşamları klasiği Bir Başka Gece eğlence proğramı zevk ile izlenirdi.Yasemin yalçını oralar da tanıdık ilk.
Zamanla kanal sayısı 1-2-3-4 Trt Gap diye arttık ça arttı.Sadece dört kanal düğmesi olan bir televizyonumuz vardı.Kanallardan birini değişimli ayarlayarak izlerdik.Sonraları o düğmeler bozulmuştu.Araya kibrit çöpü sıkıştırarak baya bir kullandık o televizyonu.
Cumartesi günleri saat 10:00 da Cumartesiden Cumartesiye isimli çocuk proğramını iple çekerdik.İki iki buçuk saat kadar sürerdi yanlış hatırlamıyorsam.
Bu proğram bittimi koşardık sokaklara.İkindi vakti Karaşimşek başlardı,izlemek için koşardık evlere.
Cumartesi akşamları haftanın tek Türk sinemasını izlerdik.Ana haber bülteninden sonra başlardı.Ailecek izlenirdi.
Pazar sabahı saat 10:00 da pazar sineması olurdu.Eğlenerek severek izlerdik.Filmin sonrasında ikibuçuk saat süren pazar konseri başlardı.Koşardık sokaklara tekrar.Pazar akşamları,ertesi gün okul olduğu için zevilmezdi pek.Banyo günüydü pazar akşamları.Kış günleri leğende,soba başında banyomuzu yapardık.Mevsim yaz ise gündüz dambaşında ya da ,ahırda hayvanların yanında,teneke koca leğende..Öyle duş,banyo yok,doğalgaz,şofben yok..Evin önüne bir teneke ya da kazana su konur.O su ile herkes banyosunu yapardı.Koca zeytin yağlı sabun,şampuan olarak ta önceden kaynatılıp dinlendirilmiş küllü su.Az miktarda bu banyo suyuna karıştırılır öyle kullanılırdı.
Neyse biz dönelim pazar akşamına...Kuruntu Ailesi izlerdik,Kaynanalar dizisini izlerdik..Bir başkaydı eskiler...
Meşhur dizilerimiz arasında perihan Abla,Uzaylı Zekiye,Bizim aile,Kaynanalar,Kuruntu Ailesi gibi güzel diziler sayılabilir.
Cumartesi geceleri 24:00 dan sonra çıkan Ziyaretçiler dizisini korkarak izlerdik.Fare yiyen,canavara dönüşen uzaylıları heyecanla anlatırdık birbirimize.
Evlerdeki tek teknolojik aletimiz televizyon ve çocukluğumuzdaki yerini hatırladığım kadar anlatmaya çalıştım..Teknolojisiz saf ve temiz günlerin anısına..

  
198 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.09558.1279
Euro9.76499.8041
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam3
Toplam Ziyaret7678