• Anasayfa
  • https://www.facebook.com/Bilgedede-113422653869482/

bilgedede

www.bilgedede.org

Takvim
COSA TERMOSTAD KULLANICI DENEYİMLERİ..

 Doğalgaz kullanımında maliyetlerin düşürülmesi için birinci ve en önemli esas,yalıtımdır.Yalıtım kısaca dış ortam ile evimiz içindeki ısı tranferini en aza indirmektir

 Yalıtım işini tamam olarak kabul edelim.Doğalgaz kullanımında bir önemli detay ise termostad kullanımıdır.Bildiğimiz gibi termostadlar kombilerin su sıcaklığına göre değil,termostadın bulunduğu odanın sıcaklığına göre çalışmasını sağlarlar.Kısaca kombi daima çalışmaz devirdaim yapmaz.

 Tasarruf olayı burada başlar.Oda ısınır,kombi beklemeye geçer,oda set sıcaklığının altına inince kombi tekrar başlar ve bu döngü halinde devam eder.


 Termostadlar kablolu,kablosuz,internet kontrollü olmak üzere birçok çeşidi olsa da çalışma prensipleri hemen hemen aynıdır.
 
 Cosa termostad..İki yılı geçkindir kullandığım,bulut tabanlı yani internet üzerinden kontrol sistemi olan bir marka.

 İki yılı geçkindir kullandığım hemen hemen hiç sıkıntı yaşamadığım cosa termostad kullanıcı deneyimlerine geçelim.

 Üzerine birçok model çıkmış olsa da benim kullandığım v3 modeli.

 Cihaz bir adet kombinin yanına,bir adet de oda sıcaklığını ölçmek için olmak üzere iki parçadan oluşuyor.

 Şunu belirtelim her iki parça da prize takılı olmak zorunda,bağımsız ve gezici olarak kullanılamıyor.
 
 Evinizde bir internet bağlantınızın olması lazım.Bu seçenekleri tamamladığınız da,internet erişiminizin olduğu her yerden,evinizin sıcaklığını,kombinizin çalışmasını kontrol altında tutabiliyorsunuz.

 Cihazın montajı biraz bilginiz varsa ve eliniz tornavida tutuyorsa oldukça basit çekilde yapılabiliyor.İnternet üzerinde bolca montaj ve eşitleme video ve bilgleri mevcut.Burada teknik detaylara girip kafanızı karıştırmayalım.

 Cosa termostad indirilen uygulaması sayesinde cep telefonu ve tabletlerden kolayca kontrol edilebiliyor.Kullanıcı arayüzü oldukça basit.

 Gelelim cihazın yapabildiklerine.Nerede olursanız olun evinizin o anki sıcaklığını görüp,müdahale edebiliyorsunuz.Kombinin günlük nekadar çalıştığını grafik halinde görebiliyorsunuz.Geçmişe dönük grafikler de mevcut.

 Cosa termostad kullanımında en güzel detay ise,haftalık olarak çalışma proğramı ve modlar.Ev,uyku,dışarı ve kullanıcı modlarıyla haftalık ya da günlük proğramlama sayesinde tasarruf ve konfor olayı başka bir güzel oluyor.

 Modları 15 dakikalık dilimler halinde 24 saate yayabiliyorsunuz.Örneğin sabah uyanma saatinizden 15 dakika önce termostadınız ev modunda çalışmaya başlıyor uyandığınızda sıcak bir ortamla karşılaşıyorsunuz.Evden çıkış saatinizden 15 dakika önce termostadınız,dışarı moduna geçiyor.Evinizin daha fazla ısınmasının önüne geçerek doğalgaz tasarrufu sağlayabiliyorsunuz.Akşam eve dönüş saatinizden önce termostadınız ev moduna geçiyor eve döndüğünüzde sıcak bir ortam sizi karşılıyor.

 

 Yatma saatiniz geldiğinde termostadınız uyku moduna geçiyor oda sıcaklığını 1-2 derece aşağı çekiyor.Gece yarısı ayarlayacağınız en az 15 dakikalık zaman diliminde küçük ısıtmalar yaparak konforlu bir uyku uyumanızı sağlıyor.Bu döngü bu şekilde devam ediyor.

 Burada kombi sıcaklığı,modların sıcaklık ayarları sizin deneme yanılma yöntemiyle kendi evinize göre ayarlayabileceğiniz detaylar.Modları ve modlar arası geçisi,saatleri güzel ayarlarsanız kombinin yerini emin olun unutacaksınız.

 Cosa termosdad 2 yılı geçkindir bende bir sıkıntı yaşatmadı.İnternet kesilince kombiye gene üzerindeki geçerli modlara göre çalışma talimatı veriyor.Sadece siz o an göremiyor müdahale edemiyorsunuz.İnternet kesintisi sona erdiğinde sizin birşey yapmanıza gerek kalmıyor.Otomatik olarak bağlanıyor modeminize.Çevrim dışı olduğunda mail adresinize cihazınız cevrim dışı mailleri geliyor.

 Tek yaşanan sıkıntı ise şu.Elektrik kesintilerinden sonra internete gene kendisi bağlanıyor.Ama bulut servisinden sıcaklık verilerini alması ve ev içi sıcaklığını algılaması biraz geçikiyor.Evin içini olduğundan fazla soğuk algılayıp,kombinin fazla çalışmasına sebeb oluyor.O anda yine manuel olarak kombiyi uzaktan kapatabiliyorsunuz.Bu durum 5-10 dakika sürebiliyor.Sonra normal çalışma moduna dönüyor.

 Cosa termostad kullanım deneyimlerim bu kadar.Bulut tabanlı bir termostad almak isteyenlere bilgi açısından kendi denetimlerimi aktardım.Gerçekten konforlu bir ısınma ve ciddi tasarruf sağlıyor.Siz evde değilken diğer ev ahalisinin kombi,sıcaklık,derece ayarlarıyla oynamasına gerek kalmıyor.

 Son olarak toparlayacak olursak,iyi yalıtımlı bir eviniz varsa termostad mutlaka kullanmalısınız.Kablolu mu olur,kablosuz mu olur,Bulut tabanlı mı olur ? Bu size kalmış.

 Ayrıca Cosa termostadlar da v3 modeliyle beraber evinizdeki klimayı da aynı şekilde kontrol etmeniz mümkün.Ben klima kontrolünde General Ac 400 klima kontrol kitini kullanıyorum.

 Okuyup zaman ayırdığınız için teşekkürler.Bilinçli tüketici olmak en büyük faktördür.Unutmayalım.

  
331 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.26728.3003
Euro9.980910.0209
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam28
Toplam Ziyaret8463