• Anasayfa
  • https://www.facebook.com/Bilgedede-113422653869482/

bilgedede

www.bilgedede.org

Takvim
İNTERNETTEN GÜVENLİ ALIŞVERİŞ NASIL YAPILIR ?

Alışveriş;
   Yaşamın, bireylerin ihtiyaçlarını gidermek için yaptığı,vazgeçilmez eylem.Ticaret kavramını hayatımıza sokan eylem..
    İlk başlarda yüz yüze yapılan bu eylem,teknolojinin başdöndürücü gelişmesiyle,mesafe ve yüz yüze kavramlarının ötesine geçti..
    Günümüzde online alışveriş siteleri,sanal mağaza ve marketler,ikinci el alışveriş siteleri gibi geniş bir yelpaze mevcut.
    İnternet ve dijital ödeme yollarından birine sahip her birey rahatça alışverişini yapabilmekde hatta kapıda ödeme gibi seçenekleri bile mevcut.
    Bu baş döndürücü online alış veriş platformu,beraberinde güvenlik ve ürünlerle ilgili sorunlar zincirini de beraberinde getirdi ne yazık ki..
    İnternetden nasıl güvenli alışveriş yapılır,fazla detaya girmeden anlatalım.
    Öncelikle alınacak ürünün fiyatı değişik platformlar da araştırılmalıdır,sonra güvenli bir platform seçilmelidir,alışveriş sitesinin yorum ve şikayetleri okunmalı,mağaza puan ve yorumları okunmalı dır.
    Piyasanın çok altında ürünler ,vadeden sitelerden uzak durulmalıdır,görselde ki ürün ile alacağımız ürün arasında fark olup olmadığı incelenmeli,ürün bilgileri ve satıcının yazdığı bilgiler karşılaştırılmalıdır.
    Ürün alımı kargo ücreti ve en geç ne zaman kargoya verileceği, ana sayfada net olarak belirtilen yerlerden yapılmalıdır.Hafta sonu hariç,en geç ertesi günü kargoya verilecek yerler tercih edilmelidir.
    Kesinlikle direk satıcıya ön ödeme yapılarak,alışveriş yapılmamalıdır.
     Yukarıdaki anlatılanları yaptık.şimdi sıra geldi ödemeye;
     Ödeme için mümkünse ön ödemeli ve limitli sanal kartlar tercih edilmelidir.Alışveriş limitiniz kadar para bulundurduğunuz bu kartlar ile güvenle ödemenizi yapabilirsiniz.Gördüğünüz ürün fiyatı ile,sepetinize yansıyan ödeme tutarı arasında fark olmamasına dikkat etmelisiniz.
     Asıl önemli olan burada kredi kartımızla yapacağımız ödemelerdir.kesinlikle telefon üzerinden kart numarası ve şifre vermeyiniz.Ödemelerinizi online marketin sizi yönlendirecegi,güvenli ödeme sayfasından ve telefonunuza gelen onay kodu ile yapınız.Asla ve asla hiç bir alışveriş sitesinin kart bilgilerinizi kaydetmesine izin
vermeyiniz.Zira bu her alışveriş sonunda sorulur.
    Ödemeyi yapar yapmaz,kartınızdan çekilen tutarı kontrol etmelisiniz,içinize sinmeyen bir durum olduğunda alışverişinizi,anın da iptal edebilirsiniz.Ücretiniz bankanıza göre hemen ya da 1-2 gün içinde ,tek sefer de ya da taksitler halinde hesabınıza yatırılacaktır.
Ödemeden sonra,kartınızı hemen internet alışverişlerine tekrar kapatın,zira ihtiyacınız olduğun da tekrar açarsınız.Bu konu da kesinlikle üşengeç davranmayın.
Siparişiniz onaylandıktan sonra,size gerekli bilgiler sms,email yoluyla verilmeye başlayacaktır.
Siparişiniz genelde ogün içinde kargoya verilir,ürün tedarik aşamasında bilgisi görürseniz,aynı gün kargoya verilmezse iptal edin gitsin.
Kargolanan ürününüz muhtemelen,size vadedilen sürede
Kapınıza gelir,ürünü teslim alırsınız,tabi kutu da aşırı hasar yoksa,ürünü açar kontrollerinizi yaparsınız,genelde paranız havuz da bekleme dedir,üç gün içinde siz onaylama dan satıcıya geçmez,sizden bir hareket olmazsa paranız satıcıya otomatik aktarılır.
Genelde bu şekilde havuz sistemli alışveriş sitelerini tercih etmelisiniz,direkt firmaya ödemeli olan seçenekler de tabi ki mevcut,bu durumlar da sitelerin müşteri kitlesi,yaygınlığı,kullanıcı yorumları,fiyat politikaları,müşteri şikayetleri iyice okunmalıdır.
Dikkatli olduktan sonra internet alışverişleri,son derece güvenli ve pratiktir.Tabi siz 100 liraya telefon ya da 5 kavanoz bal almak istemedikten sonra....

  
296 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.26728.3003
Euro9.980910.0209
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam28
Toplam Ziyaret8463