• Anasayfa
  • https://www.facebook.com/Bilgedede-113422653869482/

bilgedede

www.bilgedede.org

Takvim
MOBİL İNTERNETİMIZ NEDEN ÇABUK BİTER ?

     İnternet..
    Yaşantımızın günlük hayatımızın artık vazgeçilmez bir icadı,nesnesi..
İnternet kullanımı öyle yaygınlaştı ki,cep telefonlarımıza kadar geldi.Dolayısıyla mobil internet paketleriyle cep telefonlarındaki kullanımlarımızı gerçekleştiriyoruz.
     Pekii... mobil internetiniz çabuk mu bitiyor ? Sorusunun cevaplarına gelelim.
Öncelikle mobil internet de indirme ve yükleme hızı toplu olarak kotadan düşülür.Ev interneti gibi indirme ve yükleme hızı ayrı hesaplanmaz.Mobil internetinizin ev internetine göre çabuk bitmesinin nedenlerinden birisi bu dur.
     Faturasız hatların internet kotası,faturalı hatlara göre daha çabuk biter,nedeni faturasız hatlarda ücretlendirme peryodu kb iken faturalı hatlarda ücretlendirme periyodu byte cinsindendir.Bunu kullandığınız tarife detaylarında küçük yazılar arasında görebilirsiniz.
   Telefonunuz da uygulamaların arka planda mobil veri kullanımını kısıtlamalısınız.Uygulamalar içinde videoları otomatik oynatma seçeneğini iptal etmelisiniz.
    Uygulama güncellemeleri otomatik değil,el ile seçeneğini seçmeli ve sadece wifi ile seçeneğini işaretlemelisiniz.
     Gereksiz uygulama bildirimlerine izin vermemelisiniz.
     Cep telefonlarında video izleme kalitesi minimum seviyeye çekilmeli dir.Zira yüksek çözünürlük daha fazla kota demektir.
    Hız testleri sonuç ekranında gördüğünüz indirme ve yükleme hızının toplamı kadar,kotanızdan düşecektir.O yüzden rastgele hız testi yapmamalısınız.Zira hiç beklemediğiniz yerde şaşırtıcı hızlar alabilirsiniz.
     Uygulamalar ve tarayıcılar içinde veri tasarrufu özelliği etkinleştirilmeli,ya da cihazımız üzerinden bu özelliği bulup etkinleştirmeliyiz.
Kullanmadığımız durumlarda mobil veri kapatılmalıdır.
     Wifi hızını yükseltmek için mobil veri kullanılmamalıdır.Bu özellik genelde bilinçsiz olarak çoğu cihazda açıktır ve wifi hızı düşük olduğunda,internet hızı mobil veri desteğiyle yükseltilir.
     Tik tok,instagram,youtube,facebook ve tarayıcılardan video tüketimi mobil internet kotasını ençok bitiren uygulama ve eylemlerdir.Bu mecraları telefonunuz üzerinde kullanırken son derece dikkatli olmalısınız.
     Bu saydıklarımız mobil internetiniz çabuk mu bitiyor ? Sorusunun en temel cevapları.
Günümüz akıllı telefonları çok hızlılar,operatörler ise bazen şaşırtıcı hızlara çıkabiliyorlar,bilhassa faturalı paketlerde mobil internet kullanımı takip edilmelidir.Dikkatsiz kullanım sonucunda beklemediğiniz sürpriz faturalar ile karşılaşabilirsiniz.
Mobil internetiniz çabuk mu bitiyor ? Sizde bundan şikayetçiyseniz,yukarıdaki tavsiyeleri gözden gecirmelisiniz .
Yazımızı paylaşarak daha çok kişinin faydalanmasını saglayabilirsiniz.

  
331 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.26728.3003
Euro9.980910.0209
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam28
Toplam Ziyaret8463