• Anasayfa
  • https://www.facebook.com/Bilgedede-113422653869482/

bilgedede

www.bilgedede.org

Takvim
KLİMALAR NASIL VERİMLİ KULLANILIR ?

Sosyal izolasyon günleri, covid 19 derken kışın bitişini baharın başlayıp sona erdiğini farkedemedik bile..

           Bahar  songünlerini yaşıyor...Açıklanan verilere göre, bu sene 1945 yılından beri mayıs ayı bukadar sıcak geçmemiş.. Yani mevsim normallerinin 8-10 Derece üzerindeyiz.. Meteroloji verilerinde 38 li derecelerden bahsediliyor..

          Malüm evlerde ve kapalı alanlarda daha çok vakit geçirmekteyiz.. Bu sıcaklarda tek sığınağımız klimalar.. Klimalar nasıl verimli kullanılır bunlara değinelim..

          Bir çok model ve markada çoğumuzun evinde klima mevcut ve kullanmaktayız.. Klimaları verimli ve doğru kullanmak bize ekonomi ve konfor olarak dönecektir.. Tabii sağlığımızıda unutmayalım..

          Bildiğimiz gibi klimalar inverter ve on of olarak basitçe ikiye ayrılır.. Kısaca bu iki sınıfa değinelim..

         On of klimalar belirlenen sıcaklığa göre kompresörü dur kalk yaparak çalışan klimalardır, verim ve konfor olarak diğer modellerden maliyet li olurlar..

        İnverter klimalar ise ayarlanan sıcaklık değerine göre hemen hemen hiç durmazlar ve kompresör kendini üçte bir oranına kadar kısarak çalışabilir.. Bu da bize ekonomi ve konfor olarak döner..

       Klima tavsiyesine girmeyelim.. Klimalar nasıl verimli kullanılır.. Anlatalım..

      Klima derecesi doğru seçilmelidir.. Pek çoğumuzun yaptığı hata direk olarak 18 derece yi seçip, bu şekilde kullanmaktır.. 18 derece sıcaklık klimanın asla ulaşamayscağı bir sıcaklıktır.. Ve bu dereceye ulaşmak için hiç stop etmez, yada kompresör kendini hiç kısamaz.. Bu da bize ciddi bir maliyet ve klimamızın ömrünü kısaltmak olarak döner..

      Her zaman dış ortam sıcaklığının 4-5 derece altını seçmek bize yeterlidir... Bu şekilde klimamızın hem dinlenmesine izin vermiş oluruz hemde maddi açıdan  üzülmemiş oluruz.. Sağlık olarakta aşırı soğuk ortam ve klima altında bulunmak ciddi kas problemleri ve tutulmalara yol açabilir.. Heleki klimanın altında asla uyunmamalıdır..

     İnverter klimaları mümkün olduğunca hiç kapatmamak daha tasarruflu dur, klimanın kendini kısabileceği sıcaklıkları seçersek hem konfor hem ekonomi olarak üzülmeyiz..

     Şunu unutmayalım klima 18 dereceye ayarlayınca 18 derece, 25 e ayarlayınca 25 derece üflemez.. Her derecede üflediği sıcaklık sabittir.. Sadece istenilen dereceye gelince stop eder iç fan dönmeye devam eder yada inverter ise kendini üçte bir oranına kadar kısar biraz daha ılık üfler...bu yüzden kendi konfor sıcaklığımızı doğru seçmeliyiz..

     Gece ve sabah erken saatlerde pencereler açık klimalarımızı kapatmalı yada birkaç derece daha yüksek sıcaklık tercih etmeliyiz.. Zaten klima kullanılan evler mutlaka havalandırılmalı, klimanın billassa iç ünite filtre temizliğine çok dikkat edilmelidir..

     Kirlenmiş iç ünite filtresi hem enerji tüketimini artırır, hem klimanın performansını düşürür hemde sağlık açısından birçok bakteriye evsahipliği yapar.. Bu filtreleri yerlerinden söküp, haftalık okarak sabunla yıkamalıyız..

    Dış ünitelerinse ulaşılabilecek yerdeyse bir kaç ayda bir yıkanarak temizlenmesi doğru olur.. Klimalar nasıl verimli kullanılır bunlara değindik..

   Elektrik fiatlarının baya yüksek olduğu günümüzde klimalarımızı uyacağımız bu küçük tedbirlerle daha verimli kullanabiliriz.. Bilinçsiz kullanılan klimalar çok ciddi faturalarla  karşılaşmamıza sebeb olabilir.. Boşa enerji sarfiyatı ve hasta olarak klima kullanmak klimayı verimli kullanmak değildir...

   Şu sıcak günlerde bilinçli tüketici olalım.. İsraftan kaçınalım.. Teşekkürler... 

 

  
79 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.26728.3003
Euro9.980910.0209
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam28
Toplam Ziyaret8463