• Anasayfa
  • https://www.facebook.com/Bilgedede-113422653869482/

bilgedede

www.bilgedede.org

Takvim
İKİNCİ EL TELEFON ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ ?

İzolasyonlu günlerin içindeyiz.. Bu günlerde sizlere faydalı olabilecek yazılar yazmaya çalışıyorum..

        Daha önceki iki yazımızda telefonumuzun bataryasını nasıl verimli kullanacağımızı birde yeni telefon alırken nelere dikkat edeceğimizi anlatmıştık.. Bu iki yazı bayağı talep gördü.. Şimdi de ikinci el telefon alırken nelere dikkat etmeliyiz.. Bunlara değinelim...

       Akıllı telefonlar artık hepimizin ulaşamayacağı fiatlarda satılmakta.. Bu da ikinci el piyasası dediğimiz korkunç rakamların döndüğü bir sektörü hortlatmış durumda..

       Her yerde ikinci el telefon alım satım ilanı, adım başı telefoncu mevcut...

       Kimisi aldığı telefonu nakite dönüştürme derdinde, kimi ticaretinde...

      Peki ikinci el telefon alınır mı?

      Pekala alınır..

      Telefonun özellik, marka vb size kalmış...

      Alacağımız telefonun piyasasını iyi bilmeliyiz.. Fiat araştırırken alıcı ve satıcı olarak araştırmalıyız.. Bunu yaptığınızda aradaki fiat farkına şaşıracaksınız..

      Cihaz kozmetik olarak iyi olmalı.. Ekranında en ufak çatlak, gölge,yanık vb olmamalı dır.. Bil hassa amoled ekranlarda görünen amoled yanıklarına dikkat edilmelidir..

       Birçok model artık gömülü batarya ile gelmektedir.. Bataryasının değişmiş olup olmadığı kontrol edilmelidir.. İkinci el telefona kimse orjinal batarya takmaz.. Orjinal batarya diye birşey asla yoktur,sadece servislerce garantili bir şekilde takılır..

       Alacağımız cihazın orjinal şarj aleti, kutusu ve faturası mümkünse garantisi devam eden ya da yeni bitmiş olmasına dikkat edilmelidir...

       İkinci elin yanında size sıfır kutusunda şarj aleti veriliyorsa vazgeçin, kimse yanında size sıfır ve orjinal şarj aleti vermez..

       Suya ve toza dayanıklı modellerde, simkart vb kapakçıkların altındaki küçük etikete dikkat edilmelidir.. Bu etiket beyaz değil kırmızıya dönmüşse cihaz sıvı temaslıdır...

      Fatura ile cihazın imei numaraları aynımı buna dikkat etmeliyiz.. Arka kapağı ve ekranı değişmiş, root atılmış telefonlardan uzak durmalıyız..

      Pili ve arka kapağı değişmiş cihazların çoğu bildiğimiz yapıştırıcı kullanılarak tamir edilmektedir... Çoğunun kamera ve flaş kısımlarında ışık süzmesi olmaktadır...

       Sözle verilen garantilerden kaçınılmalı, tanıdık kişi yada dükkanlardan alınmalıdır.. Bişey olursa garantisi benim cilerden uzak durulmalıdır..

       Telefon mutlaka denenmeli, şebeke problemi, sesde bir sıkıntı olup olmadığı kontrol edilmelidir.. Sizden alınan telefon nasıl inceleniyorsa, sizde alacağınız cihazı incelemelisiniz...

       Alışverişinizi oldu bittiye getirmemeli, en azından internetten forumlardan yorum ve özellikleri incelemelisiniz..

       Küçük bir sıkıntısı var ben hemen yaptırayım, sıfır şarj aleti birde kılıf vereyim benden sana kıyak olsun.. Yaa faturayı getirmediler bir ara alırsın, garantisi benim diyen kişilerden hemen uzaklaşmalısınız..

       Garantisi devam eden yada yeni bitmiş bir telefon eğer temiz kullanılmış ise batarya ve diğer özellikleriyle sizi yeterince tatmin edecektir.. 

       Sadece ne aldığınızı ve ne alacağınızı iyi bilin yeter.. Birde takas işine dikkat edin.. Elinizdeki modelin tutulmayan bir model olduğunu söyleyenlerden uzak durun.. 

       Ooo bu telefon tutulmuyo işi bitmiş diyenlerin satış ilanlarına baktığınızda aynı modeli kaça sattığını göreceksiniz.. 

       Sadece tanıdıklarınızdan ve iyi bildiğiniz cihazları alın.. İkinci elin şansla ilgisi yoktur... Teşekkürler... 

 

  
332 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.26728.3003
Euro9.980910.0209
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam27
Toplam Ziyaret8462