• Anasayfa
  • https://www.facebook.com/Bilgedede-113422653869482/

bilgedede

www.bilgedede.org

Takvim
MERHUMU NASIL BİLİRDİNİZ ?

          Hayat, yaşam, ömür, zamanın karşısında damla damla eriyen kavramlar.. Her birey bu kendisine verilen özel süreyi kullanıyor.. Durdurma, geriye sarma, hatta ileriye sarma da yok.. Damlayan su misali akıyor zaman, hiç şaşmadan hiç sekteye uğramadan..

          Birgün tek bir soruyla yolcu edilicez.. Merhumu nasıl bilirdiniz?
           Orada olacaksınız, bu soruyu duyamayacaksınız, cevaba müdahale edemiceksiniz, dur, beni affet diyemiceksiniz...
           Sahi sen nasıl bilirdin merhumu.. Kendini yani.. İyimi şuanda merhum..
           Kalp kırdınmı hiç?
           Hak nedir? Borcunu zamanında verirmisin?
           Sorular sorular sorular..
           Yaşarken bu sınav sorularına çalışmazsak, testimizi çözmezsek.. Pratik yapmazsak.. Yarın bizim adımıza sorulacak tek soruya başkaları bizim yaşadığımız gibi cevap verecek..
            Tek soru tek net cevap, notumuzu bu tek soruyla belirleyeceğiz..
            Müslümanlık, iyi ahlak güzel ahlaktır.. Yapılan ibadetler sadece bizim içindir, bizi bağlar, başkasına faydasıda olmaz zararı da..
Bunların arkasına sığınamayız..
           Millet, hatta dünya olarak geçirdiğimiz şu şu covid 19 lu günlerde bir darbe de biz vurmayalım birbirimize.. Nasıl olsa satılıyor diye 50 kuruşluk maskeyi 5-10-20 tl ye satmak nedir.. Nasul bir vicdandır.. O kazandığın parayı çoluk çocuğunla yiyorsun.. Türk milleti olarak evlerimizin baş tacı olan, en doğal parfümümüz kolanya yı o fiatlara satarken nasıl rahat ediyosun.. Yastığına başını koyup nasıl rahat uyuyosun..
            Bende pahalıya alıyorum mazeret değildir,.. Onları satmazssan ölmezssin.. Fiatı kontrolünün dışına çıkmış ürünleri satna, alma bırak kalsın öyle..
            Virüs var diye meyve sebze zamlanmaz, önümüz yaz bahad bolluk bereket.. Zehir etme vatandaşa.. Pahalıysa satma.. Kaç para olursa olsun tezgaha koyup, üzerine kar marjını koyup satma.. Alınıp satılmayan ürün her zaman değer kaybeder..
           Virüs var diye ikinci el araba zamlanmaz.. Tamam elindekini pahalıya satıcaksın.. Alırkende ucuz bulamayıp sen kıvranacaksın...

          Devlet faiz düşürür.. Sen ev fiatlarına, kiraya zam yapar o fiat farkını kapatırsın.. Göçmenler konusunda devleti eleştririsin, en önce onlara evini kiralar, üç kuruşa onlara iş verirsin.. Sözde sevmeyiz.. Onlardan para kazanmak için her şeyi yaparız.. Fotokopi, kırtasiye, bakkal yahu buralara arapça tabela asıyoruz . Emlakçılarımız arapça ilan asıyor.. Onlar bize geldiler.. Bırakın onlar dilimizi öğrensin bi zahmet..

          Hadi bikere kiracına kirayı bağışla, evde kal dediğin yaşlılara 2 poşet götür.. Bir bardak çayını iç. Her oturduğun ortamda siyaset yapma, herkesi kendin gibi düşünmeye zorlama.. Bir de derdini dinle.. Muhabbet et bakalım..
          Soyutlama kendini ben temizim herkes virüslü gözüyle bakma.. Bu hastalığın zengini,, fakiri yok.. Dışlama çevreni..
          Uzmanlar temiz ol dedi, tedbirini al dedi, sarılma, tokalaşma dedi.. Etrafına öcü gibi bak demedi..
          Her birey eşit, her birey insan kimseden farkın yok... Anonim bir söz vardır.. Hayat ebenin tokat attığı yere, imamın pamuk tıkamasıyla biter..
          Ve birgün sayaç sıfırlayacak.. Ve şu soruyu soracaklar...Merhumu nasıl bilirdiniz? Veeee bu soruyu senin sevdiğin sevmediğin herkes aynı anda cevaplayacak. ..ve senin haberin bile olmayacak..
           Peki merhumu (kendinizi) nasıl bilirsiniz.. Sağken bu soruyu gönül rahatlığıyla cevaplayabicek zamanınız var.. Haydi biraz dersimize çalışalım...

 

  
90 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.26728.3003
Euro9.980910.0209
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam28
Toplam Ziyaret8463