• Anasayfa
  • https://www.facebook.com/Bilgedede-113422653869482/

bilgedede

www.bilgedede.org

Takvim
KORONAVİRÜSE KARŞI YAPABİLECEKLERİMİZ ..

               Koronavirüs(kovid-19)...

              Çin'in Wuhan şehrinde başlayan, yeni nesil kovid 19 virüsü.. Dünya genelinde hızla yayıldı.. Yayılmaya devam ediyor..
              Ülkemiz alınan sert tedbirlerle, bu salgından hemen hemen hiç etkilenmeyen nadir yerlerden birisi.. Devletimizin aldığı tedbirler işe yaradığı için şimdilik hiç tehlike arzetmeyen bir durumdayız ülke olarak..
              Çoktandır hastanelerimiz dezenfekte edilmekte, tedbirler alınmaktaydı, Milli Eğitim bakanlığımızın okul dezenfekte seferberliği bir kaç haftadır devam etmekte..
              Dün itibariyle hükümet ek önlem paketleri alarak.. İşi iyice ciddiyete aldığını gösterdi.. Okullar iki hafta, üniversiteler üç hafta tatil edildi, spor karşılaşmaları seyircisiz oynanma kararı alındı, toplu yapılabilecek etkinlikler iptal edildi...
             Tabii bukadar alınan genel önlemlerin işe yaraması, daha iyi sonuçlar alınabilmesi için bizler ne yapabiliriz vatandaş olarak bunlara değinelim...
              Yapılan araştırmalar ve deneyimlerde koranavirüs'ün yayılma nedeni yakın temas ve hijyen eksiklikleri..
              Bu virüs solunum yoluyla direkt akciğerlere etki ederek insana, canlıya zarar veriyor...
              Toplum içinde, taşıma araçları, avm ler, tuvaletler, garajlar, kapıkolları, musluklar...
              Yani toplu kulkanılan her yer dezenfekte edilmiyor ne yazıkki.. Bu yüzden el yıkama alışkanlığımızı artırmalıyız.. Eller fırsat bulundukça bu temaslardan sonra bol sabunlu suyla en az yirmi saniye yıkanmalı..
              Eller ile ağıza, yüze dokunma alışkanlığımızdan vazgeçilmelidir.. Tokalaşma lardan kaçınmalı, mecbur kalmadıkça etrafımızdaki kişilerle bir metre kuralını bozmamalıyız..
               Hapşırma ve öksürmelerde ağız kapatılmalı, sonrasında eller tekrar yıkanmalı, yerlere tükürme olayı gibi alışkanlıklardan vazgeçilmelidir..
               Ev ve odalarımız havalandırılmalı, tuvalet ve lavabolar dezenfekte edilerek temiz tutulmalı, çamaşırlarımız en az 60 derecede yıkanmalı, bol güneşte kurutulmalı dır.. Diş fırçaları, traş fırçaları, taraklar vb kişsel eşyaların temiz olmasına ve herkese tek özel olmasına dikkat edilmelidir..
               Mutfaklarda temizliğe gereken özen gösterilmeli, bilhassa lavabo ve bulaşık bez ve süngerlerinin birer mikrop yuvası olduğu unutulmamalıdır..
               Halılarımız ve yataklarımız ev akarlarından arındırılmalı gereken temizliğe dikkat edilmelidir..
               Vatandaş olarak kişisel temizliğimize dikkat eder, bu virüsün vücudumuz dışında yaşayabileceği yerleri hijyenik tutarsak.. Bu salgının önlenmesinde devlete yardımcı olmuş oluruz.. Alınan tedbirler daha sağlıklı işe yarar..
               Vatandaş olarak asla galeyana, paniğe kapılmayalım, haberleri sadece kaynağından dinleyelim, sosyal medyada gördüğümüz duyduğumuz her şeye inanmayalım, içeriğini bilmediğimiz, gördüğümüz her şeyi paylaşmayalım.. Kötü odakların emellerine hizmet etmeyelim..
              Lütfen kolonya, maske, ıslak mendil vb ürünlere yoğun taleb göstermeyelim.. Böyle durumlarda bire on satan ların amaçlarına ulaşmalarına izin vermeyelim...
            Kötügün esnaflarını iyi belleyelim.. Faiş fiat larda satış yapanları alo 174 e şikayet edelim.. Haksız Fİat Artışı uygulamasını HFA uygulamasını telefonlarımıza kuralım.. Şikayet edelim..
           Fırsatçılık en büyük vatan hainliğidir.. Kötü gününde devletinin, milletinin yanında olmayan esnaf esnaf değildir.. Acımayalım şikayet edelim..
           Böyle durumlarda panik değil sağduyu hakim olmalıdır... Her birey kendi üstüne düşen görevi yaparsa bu salgının üstesinden rahatça gelebiliriz..
           Gün birlik günüdür, devlet millet el ele olmalıdır, gün siyaset, fırsatçılık günü değildir.. İçimizdeki fırsatçıları, insanlıkla alakası olmayanları ifşa edelim, aramızda barındırmayalın..
          Çünkü bu virüsün partisi yok, siyasi görüşü yok, zengini, fakiri yok.. Örnek almaya çalıştığımız Avrupa ve dünya ülkeleri başetmekte zorlanırken, ülkemiz çok güzel bir şekilde mücadele veriyor...
          Çünkü biz temizliğe önem veren bir milletiz, temiz ve sağlıklı bir toplumuz.. Biraz daha temizlik ve hijyen çıtamızı yükseltirsek bu virüsün yayılmasını durdurabiliriz.. Ve şu an olduğu gibi en hafif atlatan ülkelerden biri oluruz..
         Haydi hep birlikte hijyene, temizliğe.. El ele verelim... Fırsatçılara prim vermeyelim.. Esnaflık ahlakını yitirmiş kişilere prim vermeyelim... Panik olup marketlere, avmlere doluşmayalım...
        Su.. Sabun ve bol temizlik.. İşin çözümü bu...

 

  
96 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.26728.3003
Euro9.980910.0209
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam28
Toplam Ziyaret8463