• Anasayfa
  • https://www.facebook.com/Bilgedede-113422653869482/

bilgedede

www.bilgedede.org

Takvim
ODA TERMOSTADI KULLANIMI ..

             Doğalgazla ısınmak artık hayatımızın içinden, yaşantımızdan bir eylem, bir gereklilik haline geldi, çoğu ev doğalgaz ile ısıtılmakta, yükselen maliyetler tüketiciyi zora sokmakta, tüketici tasarruf için artık her yolu denemekte.. Çıkar yolları aramaktadır...
             Öncelikle şunu unutmamalıyız, doğalgazla ısıtılan bir evde en önemli faktör yalıtım dır.. Yalıtımın olmadığı ev doğalgazla ısınmaz ısınsa da maliyet çok yüksek olur, çok fahiş fiatlarda faturalar la karşılaşırız...
             Yalıtım olan bir evde kombi gene peyderh peyh kullanılmamalıdır.. Kombiler kendisine dönen sıcaksuyun sıcaklığını, üzerine girilen sıcak su sıcaklığıyla kıyaslayarak, dur-kalk prensibiyle çalışır.. Tabi alev boyu kısma yani modülasyon sistemiyle çalışanlar da mevcuttur...
             Evimizin izolasyonu iyiyse.. Kombilerimize, dur-kalk komutu veren bir cihazlara kısaca termostad diyoruz.. Termostadlar ev sıcaklığına göre kombiyi çalıştırıp durduran.. Evimizdeki sıcaklık dalgalanmalarını en aza indiren cihazlardır..
             İyi yalıtımlı bir evde yüzde otuz, otuzbeşlere kadar tasarruflar sağlayabiliriz, kombi kazan sıcaklığında indirebileceğimiz her bir derece yüzde on tasarrufa denk gelir..
             Termostadların birçok çeşidi bulunmaktadır, manuel, kablosuz, internet bağlantılı gibi bir çok seçenek vardır..
             Termostad seçiminde şunlara dikkkat etmeliyiz...
             Seçeceğimiz termostadın sıcaklık hassasiyeti hassas, proğramlanabilir, mümkünse birazdaha konfor için öğrenme modu olan cinsten olmalıdır..
             Termostad ile nasıl tasarruf edicez..
             Öncelikle kazan suyu sıcaklığımız en az 50-55 derece olmalıdır..
              İkinci dikkat edeceğimiz husus çok yüksek oda sıcaklıkları tercih edilmemelidir..
Termostad üzerindeki zaman dilimlerinde en fazla bir derecelik farklar olmalı dır..
               Örneğin... Sabah 8 evden çıkıp akşam eve dönen bir aile.. 8:00-18:00 arası ev sıcaklığı 18-20 derece arası.. Hatta siz gelmeden 15 dakika öncesi  22-23 derece aralığına geçiş.. Yatma saatine kadar 22-23 derece aralığı, uyku zamanı 21 derece civarları gibi bir ayar yapılabilir..
                Bu örnek proğramlama ayarlarında indireceğiniz her derece yüzde on tasarruf, her artan derece yüzde on maliyet demektir..
               İyi yalıtımlı bir evde oda sıcaklığında ısı kaybı çok yavaş olduğu için kombiniz daha az çalışacak, eviniz sabit sıcaklıkta, yani konfor sıcaklığında kalacaktır..
              Gündüz güneş olan zamanlarda yada dış hava sıcaklığının yükseldiği zamanlarda kombiniz neredeyse hiç çalışmayacak ve size vaad edilen yüzde otuz, otuz beşlik tasarruf oranlarına ulaşılacaktır...
                İşte termostad bu koşullarda tasarruf sağlar.. Isınma dereceleri yüksek konfor dereceleri değil, rahat edilen dereceler seçilmelidir..
                Doğalgazla ısınma da asla soba ile ısınma kıyaslanmamalıdır.. Evde atletle oturarak doğalgazla ısınılmaz.. Uluslar arası belirtilen konfor sıcaklıklarına uyulur.. Veya  bu dereceler biraz esnetilebilir..
               Konumuzun özeti bu..iyi bir yalıtım, aşırıya kaçmadan tercih edilecek oda sıcaklığı dereceleri... Isı dalgalanmasını önlemek için uygun kazan suyu sıcaklığı... Çeşme suyu sıcaklığımızıda kullanabileceğimiz en minimum sıcaklığa ayarlamalıyız.. Yüksek sıcaklıklar ve duşta bir saat kalarak, diğer tarafta yaptığımız tasarrufun hiç bir anlamı kalmaz...

 

  
339 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.26728.3003
Euro9.980910.0209
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam28
Toplam Ziyaret8463