• Anasayfa
  • https://www.facebook.com/Bilgedede-113422653869482/

bilgedede

www.bilgedede.org

Takvim
YAŞANTINIZA RENK KATACAK ON ŞEY ..

Yaşantınız günün yoğunluğu, iş temposu ve hayat şartlarınız yüzünden monotonlaşmaya, şartlar zor gelmeye mi başladı?

         Üzülmeyin insan öyle güzel bir canlıdır ki, kendi kendini yenileyebilir her hayat şartına uyum sağlayabilir.. 
         Tabii bunları herzaman tekbaşına beceremez.. Motivasyon ve pozitifleşmek, sıkıntılarınızı atlatmak konusunda kendinize yardım etmek için yapabileceğiniz şeylerin bazılarını on maddede toplayayalım.. 
         GÜLÜMSEYİN.    Her ne şartta olursanız olun gülümsemekten vazgeçmeyin.. Gülün demiyorum bakın dikkatinizi çekiyorum.. Gülümseyin.. Gülmek zor gelebilir belki ama.. Gülümsemek hepimizin yapabileceği bir şeydir.. Ne olursa olsun gülümsemekten vazgeçmeyin.. 
          PAYLAŞIN.. . Herşeyinizi paylaşın, derdinizi, sevincinizi, yemeğinini, fikirlerinizi... Çünkü paylaşılan herşey sizden bir yük, size olumlu bir esinti getirecektir.. Dikkat ediceğiniz tekşey neyi neyle nasıl ve nezaman paylaşacağınızdır.. 
          KONUŞUN, TARTIŞIN...Etrafınızdakilerle konuşun, tartışın, fikirlrinizi söyleyin aktif olun.. Ama kırıcı olmayın, saygıyı kaybetmeyin, abartmayın kiminle nasıl, nekadar  ve nerede nezaman konuşacağınızı iyi ayarlayın.. İnsan kapalı bir kutu değildir. . Sosyal bir canlıdır.. Unutmayın..
           DİNLEYİN...Etrafınızdakileri dinleyin, bu hem onlara duyduğunuz saygıyı hem sizin nekadar olgun olduğunuzu gösterir karşıya.. Hem de doğru ya da yanlış birşeyler öğrenirsiniz... 
           OKUYUN.... Bişeyler okuyun ki ruhunuz olgunlaşsın fikirleriniz olgunlaşsın... Ne olursa olsun mutlaka bir şeyler okuyun.. Yeterki okuyun.. Oludukça ufkunuzun geliştiğini göreceksiniz... 
          YAZIN.... Birşeyler yazın, iyi ya da kötü farketmez, içinize sığmayan, taşan herşeyi yazın.. İlla ki birilerinin okuması gerekmez, kendiniz okuyun.. Yeter ki yazmayı unutmayın... 
           ÇOCUKLARLA VAKİT GEÇİRİN...Bebekler çocuklar en güzel stres gidericilerdir.. Hiç çıkarsız gülmeyi öğrenirsiniz.. Bir hikaye vardı.  Rahmetli dedemden dinlediğim.. 
            Vakti zamanında bir padişah varmış.. Geceleri sokaklarda kılık değiştirir gezermiş.. Birgün dikkatini çekmiş virane bir evden kahkahalar, gülüşmeler geliyormuş sürekli.. 
             Birkaç gün aynı evi takip etmiş gene aynı.. Ertesi günü çağırmış veziri.. Demiş falanca evde kim oturuyorsa getir karşıma.. 
             Vezir yaşlııı yoksul bir adsm getirmiş karşısına.. Padişah şaşırmış.. Ve duyduğu sesleri o evdeki mutluluğun sebebini sormuş.. 
             Yaşlı adam anlatmış.  Padişahım:Bizim altın bir topumuz var, akşam oldumu hanımla onu oynuyoruz.. O benim kucağıma atar ben onun kucağına atar.. Böyle oluyoruz demiş...
              Padişah yaşlı adamı göndermiş.. Vezirine buyurmuş, derhal altından bir top yapın demiş,
             Padişahın emriyle altın top yapılmış. . Akşam olmuş.. Padişah hanımına atmış topu.. Ahh uff sesleri yükselmiş, hanımı padişaha atmış gene acı.. Bir müddet sonra padişah bakmış olmucak.. Sinirlenmiş.. Derhal şu adamı tekrar bana getirin demiş.. Adamcağızı yaka paça dikmişler padişahın karşısına.. Padişah olanları anlatmış.. Adama sen dalgamı geçiyorsun bizimle demiş..
            Adam padişahım siz yanlış alnlamışsınız demiş.. Bizim evdeki altın top çocuğumuz demiş.. Bizi güldüren o.. O altından kıymetli bizim için...
           Padişah gerçeği anlamış.. Adama bir kese altın verip göndermiş evine...
          Hikayemiz bu kadar.. Çocuklarla vakit geçirin dememin nedeni bu...
           YAŞLILARLA VAKİT GEÇİRİN....Yaşlılar,bilgi dağarcıkklarımız.. Onlarla yapılan hoş bir sohbetten sonra nekadar motive olduğunuzu görünce hayret ediceksiniz.. İki tane dede yada ninenşn ortasında biraz vakit geçirin hele bir neler oluyor...
           HAYVANLARLA İLGİLENİN MÜMKÜNSE BİR TANE EDİNİN. ..Bir hayvanı sevin besleyin onunla ilgilenin.. Ne kadar eğlenceli olduğunu göreceksiniz..  Bırakın hijyeni... Dikkat ettikten sonra hiçbir şey olmaz...
           FİDAN DİKİN ÇİÇEK YETİŞTİRİN...Bunu deneyin, emek vermenin ne olduğunu, birşeylerin gözünüzün önünde nasıl şekillenip değiştiğini görün. .
           Bu saydıklarımızı yaptığınızda haystınızda çoğu şeyin değiştiğini, daha pozitif bir bakış açınızın oluşmaya başladığını göreceksiniz... Haydi başlayın... Çok zor değil bunlar. .

 

  
94 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.26728.3003
Euro9.980910.0209
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam28
Toplam Ziyaret8463