• Anasayfa
  • https://www.facebook.com/Bilgedede-113422653869482/

bilgedede

www.bilgedede.org

Takvim
NEDİR BU İPHONE ?

 Nedir bu iphone? Nasıl bu kadar markalaştı, buralara geldi...

         Teknoloji çok hızlı değişen ihtiyaçlara göre gelişen, arayışların bir birikimidir.. 

         Hayatımıza en hızlı adapte ettiğimiz ve çok hızlı gelişen ürünlerden biride cep telefonudur.. Günümüzde birçok marka birçok model telefon üretip satmakta, setörün pazar payı daralmakta dır.. Değişime uyum sağlamayan da sektörde tökezlemekte yada kaybolup gitmekte... 

        Nokia... Telefon pazarının lideri pastanın en büyük sahibi... Böyleydi bir zamanlar.. Çekirdek misali satılan telefonlar, elde edilen yüksek karlar.. 

        Şirket bu hep bu şekilde devam edicek yanılgısıyla satışa devam etti,kendi işletim sistemini oluşturmaya çalıştı, yetmedi... Pazarın ihtiyacını karşılamamaya başladı.. Tam bir teknoloji açlığı oluşmaya başladı.. Ürünler sıradan, fiatlar hala pahalı gelmeye başladı tüketiciye... 

          Tam bu süreç te.. 2007 de bir adam, elinde avuç içi kadar bir telefon la çıktı insanların karşısına... Steve jobs...

           Dokunmatik ekrana sahip, yepyeni bir işletim sistemine sahip o zamana kadar görmeye alışık olmadığımız bir telefondu bu.. Ve kullanımı menüsü çok çok basit bi cihazdı.. Herşey tek tek düğme ile yönetiliyor, kendine ait işletim sistemiyle çalışıyordu..

       İlk iphone bu şekilde hayatımıza girdi..

       Kullanıcı bu telefonu beğenmişti.. Basitliği, akıcılığı zamanına göre çok iyi özellikleri harmanlamıştı... 

       Asıl bundan sonra başladı işler.. Şirket düzenli cihaz üretmeye, her cihazda yeni özellikler sunmaya ve ve cihazlarını güncel tutmaya özen gösterdi.. Şaşırtıcı bir şekilde telefonlar yıllar sonra bile stabil çalışıyordu.. 

          Ve bu telefonlar kendine özel işletim sistemiyle çalışıyor, kendine ait bir uygulama marketiyle kendine has özellikleriyle kapalı bir ekosistem de çalışıyordu.. 

          İphone''un başarı sebeblerinden en önemlisi, sahip olduğu yazılımı satmamasıydı.. Hayır diyordu sadece bizim cihazlarda kullanılacak diyordu.. İşte ilk sır buydu..Ve zamana uygun olarak her sene yeni cihazlar tanıtılmaya başlandı.. Eski cihazlar sürekli güncel tutuldu..

        Bir detay daha.. Bu yapılan işlemlerden ücret alınmıyordu..Cihazınız ömrü boyunca şirketin takvimi dahilinde sizin kullanabileceğiniz en stabil şekilde tutuluyordu... 

         Artık iphone özeldi, geniş bir kullanıcı kitlesi, büyük bir servis ağı ve başkalarının verdiği ücretsiz çoğu servisin parayla verilmesi.. Bunun sonucunda kullanıcılara sen elit tabakasın hissi verilmesi.. 

         İphone bunu çok güzel başardı.. Kullanan kişi en iyi hizmeti ücretiyle alıyor.. Sorun yaşamıyor ve kendini ekosistemin üst tabakasında elit sınıfta kabul ediyordu..

           Artık teknoloji adım adım takip ediliyor.. Her sene bir öncekinden daha iyi cihazlar çıkarılıyor kullanıcı tatmin oluyordu... 

           Her kullanıcı biliyorki elindeki cihaz özel üretiliyor.. İşletim sistemi sadece kendine özel ve verileri daha güvende, itinayla saklanıyor.. 

          İşte apple bunu başarmıştı.. Sadık bir kitle, reklamı o kitleye yaptırıyor... Müşterinin her istediğini üst kalite hizmet anlayışıyla karşılıyor.. 

          Her iphone müşterisi şunu biliyor.. Pahalıya alıyorum, ama cihazım uzun süre güncel ve stabil kalacak, bana özel ve satmak istersem değer kaybı çok az.. 

         Sadık ve memnun müşteri herzaman başarının sırrı dır... 

 

  
89 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.26728.3003
Euro9.980910.0209
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam27
Toplam Ziyaret8462