• Anasayfa
  • https://www.facebook.com/Bilgedede-113422653869482/

bilgedede

www.bilgedede.org

Takvim
KORONAVİRÜSLE MÜCADELEDE ÖĞRENEMEDİKLERİMİZ..

2020 Yılı öyle muhteşem geldiki,hiç birimiz bu yılı unutamayacağız ve hatırlamakta istemeyeceğiz.Şubat sonunda tanıştık koronavirüs ile.Virüsle kişisel olarak nasıl başedeceğimizi araştıracağımıza ,üstümüze düşenleri yapacağımıza ,virüsün Çinden geldiğini daha çok konuştuk.Her akşam açıklanan tabloya bakıp,oh vah dedik aynen yaşamaya devam ettik
    Ilk birkaç ay kontrol altına aldık.Ve hayatımızın Enbüyük hatasını Kurban Bayramını rahatça kutlayarak yaptık.Hiç birşey olmamış gibi bayramda savrulduk sağa sola,plajlara,kafelere,avm lere,pikniklere her yere yayıldık.Hergün açıklananan rakamlarda iyileşen ile yeni vaka sayısında ki ònce üçyüz sonra beşyüz farkları hiç umursamadık.Aylardır fark fark ... vee bugüne geldik.Kısıtlamalar başladı ve ağırlaşacak,önümüz kış,mevsimsel hastalıklar sağlık sektörümüzün yükünü iyice artıracak,vaka sayılarını tetikleyecek.Dinlenemeyen ve yorgun yıpranmış sağlık personelimiz gene büyük yükün altına girecek.Zaten unuttukları özel hayatlarını,evlerini,çocuklarını iyice göremeyecek..
     Artık silkelenmeliyiz.Kendi kişisel sorumluluklarımızı yerine getirmeliyiz.Kurallar basit,sadece düzen ve disiplin istiyor.
    *Maskelerimizi takalım.Kuralına uygun şekilde takalım.Uyduruk bez maskelerden değil ,tıbbi tek kullanımlık maskeler kullanalım.Hele hele o çocuklarımıza süslü püslü,boyalı bez parçalarını maske diye takmayalım.
    *Maske virüsün bizden tükürük ve damlacık olarak karşıya bulaşmasını,karşıdan da bize bulaşmasını engeller.Unutmayalım bu pandemide bulaştırıcı olmak en büyük etkendir.
     *Sosyal mesafeye dikkat edelim,kalabalık ortam ve muhabbetlere girmeyelim.Ağzımızı açıp bağıra bağıra karşıya konuşmayalım.
     *Tokalaşma,kucaklaşma,sarılma vb hareketlerden kaçınalım.
     *Misafirlik,çay,piknik,aile yemekleri  gibi hertürlü birleştirici yakınlaştırıcı faaliyetlerden kaçınalım.Hala misafirlik,çay kahve muhabbetlerine aile yemeklerine gidiliyor.
      *Mümkün olduğu kadar toplu taşıma araçlarını kullanmayalım.Yaya olarak yapabileceğimiz işlerimizi yaya olarak halledelim.Toplu taşıma araçlarında her yere rasgele dokunmayalım.
      *Her fırsatta ellerimizi sabun ve su ile bolca yıkayalım.Eve girince ilk işimiz hiçbiryere dokunmadan ellerimizi yıkamak olmalı.Gün içerisinde ellerimiz ile yüzümüze,ağzımıza,gözlerimize dokunma alışkalıklarımızdan vazgeçelim.Çünkü gün içinde ellerimiz ile her yere dokunuyoruz mecburen.El temizliğine çok dikkat etmemiz gerekir.
     *Kullanılan eldiven ve maskeler kişiye özeldir.İşi bitince mutlaka çöpe atılmalıdır.Ne yazık ki sokaklarda yerlerde bol bol maske görüyoruz.
     *Maskeler sürekli tak çıkar,cebe koy tak,araba dikiz aynasına as,tekrar tak olarak  kullanılmamalıdır.Hele hele yıka kurut tekrar tekrar kullan olayı asla yapılmamalıdır.Yıkanabilir bez maskeler ise itina ile yıkanıp,tamamen kurutulduktan sonra kullanılmalıdır.
     *Apartman,ev kapı kolları,merdiven korkulukları temiz tutulmalı,tuvalet,mutfak hijyenlerine dikkat edilmelidir.
     *Kış başında olduğumuz için beslenmemize vücudun direncini artıracak şekilde dikkat etmeli,vücudumuzun dinç olmasına dikkat etmeliyiz.Bağışıklığı artıracak besinlere yönelmeliyiz.
     *Herhangi bir rahatsızlık hissettiğimizde,şüphelendiğimizde kendimizi sterilize edip,en yakın sağlık kuruluşunda test yaptırmalı.Test sonucu belli olana kadar sterilize şekilde evde beklemeliyiz.Test pozitif çıkınca eve kapanırım nasıl ola mantığıyla test olup,insanların içine dalıp,bulaştıran olmamalıyız.Yapılan en büyük hata budur.
     *Karantinalarda evlerden çıkılmamalı,diğer insanların sağlıkları tehlikeye atılmamalıdır.Ne yazıkki herkes hafif atlatamıyor bu hastalığı.Başkalarının hayatını bile bile riske atmak resmen hayata kastetmektir,kul hakkıdır.
    *Hastalığı atlatmış tedavisi tamamlanmış kişiler normal yaşama döndüğünde aynen eskisi gibi tedbirlere uymaya devam etmelidir.Hastalığa yakalanıp iyileşen birdaha hasta olmayacak diye birşey yoktur.Önemli olan yakalanmak değil taşıyıcı olmamaktır.Unutmayalım.
    *Basına sosyal medyaya inanıp aşı bulundu,ya da nasıl olsa bulunacak diye rahat yaşantı kafasından vazgeçmeliyiz.Aşı çalışmaları dünyanın dört bir yanında yapılıyor bulunuyor ama bu aşıların tam sonucunu kimse bilmiyor,gerekli test aşamalarının yapılıp,uretime geçilmesi ve tedarik edilmesi zannedildiği kadar kolay bir şey değil,zaman gerektiren bir süreç.Aşının bize ulaşmasını tedbirlere uyarak beklemeliyiz.Hergün dünyanın dört bir yanında birsürü kişi,bu aşıları asla kullanamamak uzere aramızdan ayrılıyor.
     Koronavirüse karşı unuttuğumuz,yapamadığımız maddeleri sıraladık.Kurallar basit,uygulaması basit.Lütfen hafife almayalım.Her birey kendini korursa toplum korunur,ülke korunur.
     Bir sürü insanımız çalışmak,evine ekmek götürmek zorunda,birde tedbirleri hiçe sayarak toplumun belini bükmeyelim,hassas olalım.Bireyler çalışamazsa,esnaf çalışamazsa,çiftçi ekemezse,kısaca çarklar dönmezse,ekonomininde beli bükülür.
    Tedbirlere uyalım...Dikkatli olalım..Okuyalım,paylaşalım,bir kişiye bile bilgi aşılayabilirsek bizim için faydadır.Paylaş butonundan yazımızı paylaşabilirsiniz.
    SAĞLIK ENBÜYÜK HAZİNEDİR ...

  
213 kez okundu

Yorumlar

Yorum     29/11/2020 13:44

Değerli bilgiler için teşekkürler :)
Misafir -

Sinemoloji     28/11/2020 18:27

çok hoş bir yazı bayılldımmm
Misafir -

Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.26728.3003
Euro9.980910.0209
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam28
Toplam Ziyaret8463